Skauting není kroužek, je to životní styl! Cílem skautingu je rozvoj morálních, tělesných, rozumových a sociálních schopností a dovedností především u dětí a mládeže. Skautské hnutí je dobrovolné, nepolitické a je přístupné všem bez ohledu na původ, rasu nebo náboženské vyznání. Výchovné metody skautingu jsou založeny především na týmové spolupráci, pohybu a táboření v přírodě, učení se prostřednictvím her a praktických činností, skautských zákonech a slibu, osobním rozvoji a službě společnosti.


  • 1907 - Robert Baden-Powell pořádá na ostrově Brownsea první skautský tábor na světě.
  • 1908 - Baden-Powell píše a posléze vydává knihu "Scouting for boys". Při tvorbě skautského výchovného programu se Baden-Powell inspiroval bezesporu i myšlenkami Ernesta Thompsona Setona, zakladatele woodcraftu.
  • 1910 - V Anglii je založena organizace skautek Girl Guides. Vedení se nejprve ujala Baden-Powellova sestra Agnes. Později funkci náčelní zastávala jeho manželka Olave.
  • 1911 - Středoškolský profesor a sokol Antoním Benjamin Svojsík odjíždí do Anglie seznámit se s výchovnými metodami skautingu.
  • 1912 - Svojsík vydává knihu "Základy junáctví" a pořádá první skautský tábor na českém území nedaleko hradu Lipnice.
  • 1913 - Na skautském táboře jsou poprvé využity podsadové stany. Tento český vynález dodnes obdivují skauti z celého světa.
  • 1915 - Z iniciativy Anny Berkovcové a Vlasty Koseové vzniká na českém území první dívčí skautský oddíl. První tábor skautek se následně koná u Živohoště.
  • 1918 - V počátcích samostatného Československa skauti sehrávají velice důležitou roli. Rychle a hlavně spolehlivě zajišťují doručování mezi klíčovými úřady. Vznikají první známky se skautskou tématikou na světě.
  • 1940 - Dvacet dva let po vyhlášení samostatnosti Československa je u nás skauting poprvé zakázán. Děje se tak 28. října z rozhodnutí nacisty K. H. Franka.
  • 1945 - Na starém židovském hřbitově v Cieszyně byli 24. dubna popraveni německým gestapem mimo jiné i skauti, kteří se účastnili protinacistického odboje. O rok později je na jejich počest založena na úpatí Lysé hory v Beskydech mohyla Ivančena. Po konci války nabývá novou svobodu i československý skauting.
  • 1948 - Skautská organizace je v Československu začleněna do Svazu československé mládeže, o dva roky později je skauting na našem území zakázán podruhé. Řady skautských vůdců a činovníků se následně stávají oběťmi vykonstruovaných politických procesů a stráví dlouhá léta v komunistických žalářích a pracovních táborech.
  • 1968 - Během tohoto roku dochází v naší zemi k mírnému uvolnění komunistické diktatury a skauting je díky tomu znovu obnoven. Vzniká velká řada nových oddílů, vycházejí Foglarovy knihy.
  • 1970 - Utužením komunistického režimu, takzvanou normalizací končí již potřetí éra svobodného skautingu. I přesto skautské oddíly žiji skautskými myšlenkami ilegálně pod záštitou jiných mládežnických organizací.
  • 1989 - Pádem komunistického režimu opět mohou skauti ve své zemi svobodně dýchat. Dalo by se říci třikrát a dost! V současnosti zažíváme nejdelší období svobodného skautingu na našem území. Snad tomu tak bude už navždy!

1. Skaut je pravdomluvný.
2. Skaut je věrný a oddaný.
3. Skaut je prospěšný a pomáhá jiným.
4. Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta.
5. Skaut je zdvořilý.
6. Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských.
7. Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců.
8. Skaut je veselé mysli.
9. Skaut je spořivý.
10. Skaut je čistý v myšlení, slovech i skutcích.


Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:

sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době,
plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské,
duší i tělem být připraven(a) pomáhat vlasti i bližním.

Středisko Evžena Cedivody Karviná © 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky